discord
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.KURALLAR

LUXV ROLEPLAY POLİS KURALLARI

Profesyonel rol adminlerimiz tarafından hazırlanan oyuncu taraflı, yorumlanamaz ve net olan kurallar.

Tüm oyuncularımız kuralları okumak ve anlamak zorundadır.Temel eğitim, hiyerarşik düzen eğitimi ve telsiz kullanımı
Sizler yalnızca deneme sürecindesiniz ve unutmayın ki kendinizi departman içinde kabul ettirebilmeniz için üst düzey performans sergilemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla deneme sürecinde departman içinde rol yaparken hızlı yükselme umuduyla her işe karışıp mevkidaşlarınızı ezmeye çalışmayın. Emir verilmediği sürece hiç bir şey yapmayın. “Devriyeye çıkalım mı”, diye sorabilirsiniz. Ancak unutmayın, devriyede sürekli aktif olmanız sizin hızlı yükseleceğiniz anlamına gelmez. Hızlı yükselip yükselmemeniz ağırlıklı olarak eğitimlerdeki başarınıza bağlı olacak.
Kısaca departman içinde IC ve OOC "egoist" bir tavır sergilemek yerine alçak gönüllü davranın. Yeni başlamış memur rolüne uygun rol yapın. Üst rütbelerin emirlerini görmezlikten gelmeyin ve ikiletmeden yerine getirin

Yeni başlayan memurlar zamanlarının büyük bölümünü üst rütbe memurlarla ve memur şefleriyle geçer. Çavuşlarla olan ilişkileri çok sık olmaz, teğmenlerle ise hiç görüşmezler. O yüzden departmanda teğmen görünce yolunu kesip soru sormayın, bir şey belirtmeyin, kahve götürmeyin. Selam verin ve aksi söylenmediği sürece yolunuza devam edin.

Teğmen sıradan bir memur için oldukça yüksek mertebedir ve rolde yapılması gereken teğmeni görünce elinizin ayağınızın birbirine dolaşmasıdır.

Bir sorununuz olduğunda önce memur şeflerine, eğer yoksa çavuşlara gidersiniz.Teğmenlerle görüşme yapmak istiyorsanız önce çavuşa bildirirsiniz. Çavuş uygungörürse size yardımcı olur.Bu konu çok önemli. Teğmenler memur problemleriyle uğraşmazlar. Dolayısıylayukarıda belirttiğimiz gibi rol yapmanız sizin lehinize olacaktır.Telsizden direkt olarak teğmenlere ulaşamazsanız. Telsizden ulaşabileceğiniz en yüksek rütbe çavuşlardır.

LSPD icerisinde erkek ve bayan memurlarin duygusal yakinlasma kurmalarina karsiyiz. Bu her ne kadar OOC bir mesele gibi gozukuyor olsa da IC olarak da kurallarimiz dahilindedir. Erkek ve bayan karakterlerin birbirine yakinlasip duygusal iliski kurmalari ister istemez rolleri etkiler ve diger memurlar arasinda gruplasmaya neden olur. O nedenle LSPD icerisinde degil, disaridan bir karakterle yakinlasmaya calisin.

Karakterinizi iyi oturtun. Hem polis, hem restoran işletmecisi, hem bahis sitesi sahibi, hem yarışçı vs olamazsınız. Polisseniz karakterinizi o mesleğe adayın.

Polislikten ayrıldıktan sonra bile doktor olmanız rol mantığına aykırıdır. Kendinizi karakterinizle bütünleştirmeyin. Polislikten sonra doktor olacaksanız başka karaktere geçin.

Karakterinizin geçmişini ve geleceğini iyi belirleyin. Karakteriniz nereli? Kaç yaşında Los Santos'a geldi? Hangi okulu okudu? Gelecekte ne olma amacında? Hangi rütbeyi istiyor? Sürekli bunlara bağlı kalarak rol yapmaya özen gösterin.

Mevkidaşlarınıza en ufak bir şekilde emir bile vermeyin. Siz 1 haftadır memur rolü yaparken 1 gün önce girmiş başka bir memurla yine aynı seviyede olursunuz.

Departmanda Memur I, Memur II, Memur III, Memur III+1, Dedektif I, Dedektif II, Dedektif III, Çavuş I, Çavuş II, Teğmen I, Teğmen II, Yüzbaşı I, Yüzbaşı II, Yüzbaşı III, Komutan, Şef Yardımcısı I, Şef Yardımcısı II, Polis Şefi şeklinde rütbeler bulunur. Memur I ve Memur II'de apolet bulunmaz. Memur III ve Çavuş II de dahil olmak üzere bu rütbeler arasında apolet bulunur. Teğmen I'den itibaren de yakada nişan bulunur.

Departmanın yanında, altında ve en altında olmak üzere üç ayrı otoparkı/garajı bulunmaktadır. En üstteki, yani departmanın yanındaki otoparkın kapısında bulunan bariyeri her zaman açık bırakmalısınız. O otopark departmana gelip giden sivillere ve gerekirse memurların özel araçlarına aittir.

Alt garaj günlük devriye araçlarının, motosikletlerinin bulunduğu kattır. Daha onceden buraya cekilen araclar koyuluyordu. Ancak artik araclari cekmiyor, onun yerine ceza yazip olduklari yerde birakiyoruz. Eger bir yolu veya girisi cok tikayan araclar varsa onlara ceza kestikten sonra en yakin otoparka cekip birakiyoruz.

En alt garaj ise interior şeklindedir. Burada özel birimlerin araçları ve yukarıdaki devriye araçlarının yetmemesi durumunda kullanabileceğiniz 8 adet devriye aracı bulunur. Arkadaki zırhlılar ve FBI araçları SWAT’a aittir. Onların yanında bulunan sarı devriye araçları ise trafik birimine aittir. Departmana yeni giren memurlar olarak yalnızca normal devriye araçlarıyla görev yapabilirsiniz

Departmanın ön girişinde 3 tane acil durum aracı bulunmaktadır. Bu araçları devriye için kesinlikle kullanamazsınız. Yalnızca çok acil durumlarda, silahlı çatışma destek çağrıları gibi anlarda bu araçları alıp yanınızda başka bir memur olmak şartıyla desteğe yönelebilirsiniz. Ancak unutmayın, öncelik her zaman garajdaki devriye araçlarında.

Soyunma odası ön kapıdan girince sağ tarafta kalıyor. Soyunma odasındaki ikonda /isbasi komutunu kullandığınızda karşınıza seçebileceğiniz skinler geliyor (Beyaz1, beyaz2, beyaz3, motor). Motosiklet skinini yalnızca trafik birimindeki memurlar alabilir.

Ön kapıdan girdikten sonra sol taraftaki kapında giderseniz asansöre ulaşırsınız. Asansörü kullanmak için Y tuşuna basabilir veya /asansor komutunu kullanabilirsiniz.

Departmanın ikinci katında çavuşlar, teğmenler ve komutanın odaları bulunur. Aynı zamanda brifing odası da buradadır. Genel toplantılar Basın Odası’nda yapılır. Genel fiziksel eğitimler ise spor salonunda yapılır.Halkla ilişkiler ve toplumsal olaylara müdahale
Halk ile ilişkilerinizde saygılı, ancak otoriter olmalısınız. Halka her zaman bayım, hanımefendi, bayan, gibi hitaplarda bulunun. Kişilerle münakaşaya girmeden önce kimliklerini alın veya isimlerini ve soyisimlerini sorun.
Otoriter olmak için ise konuştuğunuz vatandaşa bilgili ve iyi bir rolcü olduğunuzu kanıtlamalısınız. Emote'larınızı düzgün yapın, iyi bir Türkçe kullanın.

Bırakın ilk saygısızlığı karşı taraf yapsın. Sözlü olarak saygısızlık yaptığı taktirde ilk olarak böyle konuşmasının kendisinin zararına olacağını ve gerekirse güç kullanabileceğinizi belirtin.

Eğer şahıs konuşmasına devam ediyorsa önce departmana sevk edilmek üzere ekip aracına geçmesini söyleyin. Geçmiyorsa fiziki müdahale ile şahsı araca yaslayın, ardından ellerini kelepçeleyin ve ekip aracına alın.

Şahıslara araçlarda miranda haklarını okumayı ihmal etmeyin. Miranda haklarını LSPD'ye bağlı bir kamera önünde, tercihen LSPD aracında, okumanız mahkemede sizi haklı çıkaracaktır.Miranda hakları: Sessiz kalma hakkına sahipsiniz; söyleyeceğiniz her şey mahkemede aleyhinize delil olarak kullanılabilir. Sorgu sırasında veya öncesinde avukat tutma hakkınız var. Avukat tutamazsanız mahkeme size avukat atayacaktır.

Avukatlar, suphelilerin haklarini korumak icin egitim almis kisilerdir. Avukatlar dilerlerse sorgu sirasinda sorgu odasinda bulunabilirler ve sorguyu takip edebilirler. Eger muvekkilinin haklarini ihlal edecek bir cumle veya soruyla karsilasirlarsa sorguyu bolup memuru uyarabilirler. Avukatlara her zaman saygiyla yaklasmali ve onlari kucuk gormemelisiniz. Sorgu sirasinda avukatin uyarilarina kulak asmalisiniz. Sorgu baslamadan once avukat muvekkiliyle 5-10 dakika kadar yalniz konusma hakkina sahiptir. Bu yalniz konusma sirasinda konusmalarini duysaniz bile kanit olarak kullanamazsiniz. Yasalar, avukat-muvekkil arasindaki gizliligi korumak uzere bu sekilde belirtilmistir.

Sunucuda LSBI adinda bir olusum bulunmakta. Bu olusum FBI’in Los Santos subesi olarak rol yapmaktadir. LSBI ajanlari gerektigi durumlarda ust rutbeli memurlardan vakalarla ilgili bilgi almak isteyebilirler. Ayni zamanda bu ajanlarin Los Santos sinirlari icerisinde dokunulmazlik haklari vardir. Dolayisiyla ajanlarin kimlik kartlarini gordukten sonra tutuklamaya calismayin, saygi gosterin. Isteklerini yerine getirin veya ust rutbeli memurlara yonlendirin.

Devriye sırasında iki grup arasında silahlı çatışma farkederseniz olayın ortasına atlamayın. Uzak bir noktada durum değerlendirmesi yapın, hızlı şekilde destek ekip talep edin ve en az 2 ekip daha gelene kadar girmeyin bölgeye.

Unutmayın, korumak için hizmet ediyorsunuz. İki grup arasına girerek ölmek için değil. Bırakın işlerini yapsınlar, rollerinden zevk alsınlar. Eğer mümkünse rol sırasında bol bol SS veya video alın.Bu SS ve videoları daha sonra kişileri tutuklarken araç içi kamera görüntüleri olarak kullanabilirsiniz.

Böyle bir durumda kaçan kişileri takip etmek yerine olay yerini güvenlik kordonu altına almak ilk önceliğiniz olmalıdır. Bölgedeki yaralıları kontrol edin. Hastaneye gitmesi gerekenleri gönderin.Kalanları departmana sevk edin ve sorgulayın. Kişileri tutuklamak için gözünüzü hırs bürümesin. Eğer karşı taraf yeterince akıllıysa sorgudan sıyrılabilir.Bu gibi durumlarda şahsa şehri terketmemesini, telefonunu açık tutmasını ve ona tekrar ulaşabileceğimizi söyleyin ve departmandan gönderin.

Devriye sırasında kavga olayına rastlarsanız ve kavga eden grup en fazla 2-3 kişi ise, destek ekip istedikten sonra olaya direkt müdahale edin.Müdahalenizi silah, taser, beanbag, cop veya biber gazıyla yapmayın. Öncelikle kavga eden kişileri ayırmaya çalışın. Eğer bu işe yaramazsa biber gazıyla karşı tarafı sersemletebilirsiniz.Şahısları departmana almadan önce şikayetçi olup olmadıklarını sorun. Eğer şikayetçilerse her iki tarafı da departmana sevk edin, ifadelerini alıp kağıda dökün ve imzalatın, ardından gönderin. Bu tip konuları daha sonra mahkeme çözer.

Eğer kavga eden gruplar büyük gruplarsa yapmanız gereken şeyler değişir. Aracınızı güvenli bir noktaya çekin, kapılarınızı kilitleyin ve camlarınızı kapatın. Ardından telsizden destek ekip ve eğer çok kalabalıksa panzer desteği talep edin.Destek ekipler gelmeden olay yerine giriş yapmayın. Panzer de geldikten sonra en az 5-6 memur ile olay yerine panzer ile birlikte giriş yaparak cop kullanın ve kişilere vurarak durdurmaya çalışın.Unutmayın, burada öncelikli amacınız kavga eden grupları DAĞITMAKTIR. Grupları alıp departmana sevk etmek için can atmayın.

Panzer ile ortak çalışın. Panzerden çok uzak kalmayın. Panzer eğer siz bir kaç kişinin arasında kalıp dayak yerseniz size yardımcı olacaktır. Sağa sola kaçışan kişileri kovalamak yerine birlikte kalın.Şüphelilerle iletişiminizde ilk olarak sözlü iletişimi deneyin. Akıllı davranarak karşı tarafı ikna etmeye çalışın, eğer varsa elindeki kesici/delici aleti indirmesini isteyin.Eğer bir kaç denemeden sonra şüpheli tehditlerine devam ediyorsa şüphelinin elindeki silah türüne göre müdahalede bulunabilirsiniz.

İntihar vakalarında geri durmayın. İntiharda oyun ortamında bile herkes polisin davranışlarına bakar. Şahsı ikna etmeye çalışın. Gerekirse arkadaşlarını veya ailesini olay yerien getirin.Kesinlikle taser, beanbag, biber gazı, silah vs kullanmayın. Bunları kullandığınızda çatının eşiğinde duran şahıs kendini kolaylıkla aşağı bırakır. Hem taser'ın acısı hem de çarpamanın şiddetiyle ölür.Bunun yerine fiziki müdahale ile şahsı tutmaya ve geri çekmeye çalışın. Gerekirse atlayacağı yere branda çekme rolü yapın.İntihar rollerini gereksiz olarak değerlendirmeyin. Bu roller rol zenginliğini artırır.

Hastane personeliyle olan görüşmelerinizde /d komutunu kullanabilirsiniz. Bu departman kanalıdır ve bu kanalı kesinlikle kişisel kullanamazsınız. Aynı zamanda hastane personeliyle bu kanal üzerinden tartışmamalısınız. Bkz: “Nerede kaldı lanet olası EMT!? Aptallar!!” şeklinde…

Basin mensuplarina karsi her zaman ama her zaman daha nazik olmak zorundasiniz. Bu konuya cok dikkat ediyoruz. Basin mensuplarini ezmeye calismayin veya azarlamayin. Yapmak istediklerine izin verin.
Görev üniforması ve teçhizat tanıtımı
Teçhizat kemeri bir polis memurunun olmazsa olmazıdır. Kemer belinizi sarar ve her türlü araç gerecinizi bu kemeder bulundurursunuz. Kemere istediğiniz gibi ekleme de yapabilirsiniz.Yedek şarjör, el feneri, maymuncuk gibi eklemeler yapılabilir.

Kelepçelerinizi şüphelinin hareket etmesini engellemek için kullanırsınız. Kelepçeleri rolde her zaman arkadan kelepçeyecek şekilde kullanın.Yere yüzüstü yatırılan ve elleri arkadan kelepçelenen bir kişinin kalkabilmesi imkansıza yakındır. Bunu kendiniz de evde deneyebilirsiniz. Bunu aklınızda tutarak rol yapın, gerekirse karşı tarafa izah edin.Çelik yeleğinizi yalnızca "iç çelik yelek" olarak kullanabilirsiniz. Depodan alırsınız ve size %20 fazla koruma verir. Devriye sırasında beyaz kask, swat kaskı, dış yelek kullanmanız yasaktır.

El fenerinizi rolde kullanmanız her zaman için rolünüzü kaliteli kılacaktır. Gece durdurduğunuz aracın içini el feneri ile aydınlatmanız size karşı olan bakış açısını yükseltecek ve rolünüze saygı duyulmasını sağlayacaktır.

Üniformanız gömlek, gömlek üzerinde apolet, isimlik ve kişisel rozet, gömleğin iç tarafında çelik yelek, çelik yeleğin altında ise beyaz tişört bulunur.Alt kısmınızda ise rahat hareket etmenizi sağlayacak, bacaklarınızı sıkmayacak pantolon ve ayaklarınızda ise ayağınızın vurmamasına yarayacak çorap ve rahat koşmanızı sağlayacak bot veya spor ayakkabı bulunur.

Apoletiniz gömleğinizin omuz kısmında yer alır. İsimliğiniz gömleğinizin sağ göğüs kısmında yer alır. İsimliğinizde yalnızca soyadınız yazar.Kişisel rozetiniz ise gömleğinizin sol göğüs kısmında yer alır ve yalnızca size ait personel numarası üzerinde yazar.Dolayısıyla isminize veya personel numaranıza bakma rolü yapan sivillere cevap vermek zorundasınız.Polis aracınızın sizi korumak için bazı özellikleri vardır. Siz aksi belirtilmedikçe her zaman için normal devriye araçlarını kullanacaksınız.

Araçta size yardımcı olacak özellikler şunlardır: Aracın kapıları içeriden yapılan oynama ile kurşun geçirmez hale getirilmiştir. Camlar da küçük kalibreli silahlara karşı dayanıklıdır, ancak büyük kalibreli silahlarda sıkıntı yaşanabilir.Aracın içinde veritabanınıza erişmek için bilgisayar bulunur. Bu bilgisayarda günlük işlerinizi yapma rolü yapamazsınız. Bilgisayarlar yalnızca LSPD'ye bağlı çalışmaktadır, dışarıya kilitlidir.Aracın ön kısmında çelik panel vardır. Bu çelik panel sayesinde karşıdan alınan darbelerde araç korunur, ciddi hasar almaz. Hatta kovalamacaya devam eder.

Aracın iç kısmında, iki ön koltuk arası oldukça geniştir. buraya beanbag tüfeği yerleştirilebilir. gerçek tüfek ise her zaman bagajda olmak zorundadır. Bagaj ise rolde kilitlidir ve sıradan bir sivil açıp silahları toplayamaz.Aracın ön ve arka koltukları arasında kurşun geçirmez cam ve camın arkaya bakan tarafında tel örgü vardır. Dolayısıyla arkaya oturtulan siviller öne saldırı yapamazlar.Aracın arka pencereleri hiç, kapıları ise yalnızca içeriden açılamaz. Dolayısıyla kaçma rolü yapacak sivile müsaade etmek istemiyorsanız her zaman kapıyı dışarıdan kapama emote'u yapın ve vurgulayarak belirtin.
Silah tanıtımı ve yaya kovalamacalarda silah kullanımı
Silah kullanırken önce uyarıyoruz. Direkt ateş etmeye başlamıyoruz.Elinizi silah kılıfında tutun. Karşı taraf silah çekerse hızlı hareket edin. Keybind kullanımı bu noktada önemlidir.

Aracı durdurunca taser değil silah çekin. Çünkü hem taser aracın camından içeriye etki etmez, hem de içerideki şahsın ne tür silaha sahip olduğunu bilmiyorsunuz. Kendinizi tehlikeye atmayın.

Taser yalnızca elinde ateşli silah olmayan ancak etrafına tehdit oluşturan şüpheliler üzerinde kullanılır.

Taser'in ucunda kartuş ve iki adet mil vardır. Bu miller ateş edildiğinde taser'dan kabloyla birlikte fırlar. Kablo uzunluğu 5 metre kadardır.

O yüzden taser ile bir kez ateş ettiğinizde tekrar ateş etmeden önce kartuşu değiştirmek zorundasınız. Bunun için keybinder'da satır hazırlayabilirsiniz.Her devriye öncesi 1 adet taser'ın ucunda hazır, iki adet de belinizde olmak üzere toplam 3 kartuş ile teçhizatlanıyorsunuz. Bunu gerekirse rolsel artırabilirsiniz.

Taser ile vurulan şahıs 20 saniye kadar hareketsiz kalır. Bu 20 saniyeyi iyi değerlendirin. Keybinder ile hızlı davranarak şahsı kelepçeleyin, kaldırıp araca yerleştirin ve kapıları kapatın.Biber gazı uyuşturucu etkisindeki şüpheliler ve hayvanlar, hatta bitkiler de dahil olmak üzere canlı olan her şeyde işe yarar. Biber gazı karşı tarafı çok kısa bir süreliğine durdurur.

Taser ve biber gazı arasındaki fark: Taser ile vücudun her bölgesine ateş edip kesin bir sonuç alabilirsiniz. Biber gazını ise yalnızca çok yakın mesafeden yüze sıkmak zorundasınız.Dolayısıyla taser daha avantajlıdır.

Beanbag tüfeği en fazla 20 metre uzaklıktan işleyen, içi yapay saçma tanecikleriyle dolu tüfektir. Gerçek shotgun ile karıştırmayınız.

Beanbag’i dikkatsiz kullandığınız taktirde rolsel olarak ölüme sebep olabilirsiniz. Dolayısıyla eğer öldürecek kadar ciddi bir tavırda olan şüpheli yoksa taser kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Öte yandan beanbag daha uzun mesafeli ve daha seri olduğu için taser'dan daha avantajlıdır. Taser'da ikinci ateşten önce kartuşu yenilemek zorundasınız, ancak beanbag'te şarjör dolu olduğu sürece ateş edersiniz.Memurlar aksi emredilmedikçe gerçek shotgun değil beanbag shotgun taşıyabilirler.

Yaya kovalamacalarda denize veya havuza atlayan şüphelilere tazer sıkmayın, silahla ateş ederek sistemsel öldürün, rolsel uzuvlarından yaralayın.Unutmayın, ateş ettiğiniz kişiyi neresinden vurduğunuzu yalnızca siz belirlersiniz. Karşı tarafın "/do kafasından vurulmuştur" şeklindeki emote'larını kabul edip karakterinizi güç duruma sokmayın. Bu emote'u siz kullanarak nereden vurduğunuzu belli edin.

Yaya olarak kaçan kişiye direkt olarak beanbag veya taser ile ateş etmeniz rolünüzü kolaylaştırsa da rol kalitesini düşürür. Bunun önüne geçmek için ilk olarak keybinder yardımıyla kaçan kişinin üzerine atlayarak düşürmeye çalışın. 1 veya 2 kez bu emote'u tekrarlayın. Karşı taraf o anki heyecanla muhtemelen cevap vermeden kaçmaya devam edecektir. Karşı taraf kaçmaya devam ederse taser kullanabilirsiniz. Ancak dikkat edin, taser'ı taramalı tüfek gibi kullanmamalısınız. Kartuşu değiştirmeyi ihmal etmeyin. Eğer karşı tarafı taser ile de durduramadıysanız gelen destek ekip kaçan kişiye çarparak durdurabilir. Eğer kişi buna rağmen kaçmaya devam ediyorsa bir kaç kez çarpıp sistemsel öldürün. Sistemsel ölen şahsı rolde yaralıymış gibi değerlendirerek hastaneye, oradan da departmana sevk edin. Hastaneden EMT ekibi talep etmek için /d komutunu kullanın. Üst arama yaparken şahsın bir yere yaslanmasını (duvar, araç) veya yere yüzüstü uzanmasını isteyin veya sağlayın. Üst ararken yine keybind yardımı alabilirsiniz. Üstünü arayacağınızın şahsın önce bacaklarının iç kısımlarına kendi ayaklarınızla yavaşça vurarak bacaklarını ayırmasını sağlayın. Bu şahsın ani hareket yapmasını az nebzede önleyecektir. Üst araması yaparken eğer şahsın üzerindeyse kimliğini de alın. Silahı veya uyuşturucusu varsa el koyun. Ardından şahsın sağ ve sol kollarını bel hizasına indirerek kelepçeleyin. Eğer şahıs sokakta yapılan aramada üstündeki maddeleri reddediyorsa departmandaki sorgu odasında tekrardan arayacağınızı unutmayın. Ancak bu kez sorgu odasındaki arama çok detaylı olur. İç çamaşırına kadar ararsınız ve maddeleri bulursunuz. Keybinder kullanımına özen gösterin. Keybinder'da silahı kılıfınızdan alma, şahsı kelepçeleme, aracın kapılarını açma, şahsı araca bindirme ve araç kapılarını kapatma emote'larını hazır tutun. Aynı zamanda miranda hakları, aracın içinde şüphelinin size saldırmasını engelleyecek durum emote'larını da hazır tutabilirsiniz. Miranda hakları: Sessiz kalma hakkına sahipsiniz; söyleyeceğiniz her şey mahkemede aleyhinize delil olarak kullanılabilir. Sorgu sırasında veya öncesinde avukat tutma hakkınız var. Avukat tutamazsanız mahkeme size avukat atayacaktır. Telsizi etkili kullanarak sürekli rapor vermeyi ihmal etmeyin.
Devriye prosedürleri, kara devriyesi, araç durdurma, agresif takip
Memur I olarak yalnız araç devriyesine çıkamazsınız. Devriyede yanınızda başka bir memur daha olmak zorundadır. Tek arac devriyeleri Memur II ve uzeri icin izinlidir.Eğer sizinle devriyeye çıkacak başka bir memur yoksa lobideki bilgisayarlarda bekleyerek rol yapabilirsiniz.

Ardından telsiz kodlarından uygun olanını kullanıp devam edin. /telsizkodlari komutuyla kodları görebilirsiniz. Telsizde kod kullanımı daha hızlı iletişim için önemlidir. Rapor veriyorum demek yerine #10-8 demeniz hız konusunda yararlı olacaktır. Telsizi etkili kullanın. Telsizi her zaman araçta ön yan koltukta oturan yolcu memur veya arkada oturan memur kullanır. Sürücünün telsiz kullanması zaman kaybıdır.

Hata yapmaktan korkmayın, ancak hata yapmak için de çaba sarfetmeyin. Silahlı çatışmanın ortasında kaldıysanız vurulmayacağınız bir yer bulup orada telsiz kullanın. "ateş altındayım yardım" şeklinde konuşmak yerine düzgün bir şekilde anons geçin.

Şüpheli ve silahli olduğundan emin olduğunuz aracı durdurduğunuzda kapıların arkasında siper alın, silahınızı araca doğrultun ve sürücüye bağırın. Unutmayın, bağırarak oranın kontrolünün sizde olduğu hissini verirsiniz. Bağırırken sürücüden camı açmasını ve anahtarı dışarı atmasını, ardından kapıyı açmasını, son olarak araçtan inmesini ve yere yüzüstü yatmasını isteyin.

Eğer sıradan rutin kontrol ise böyle yaparak şahsı korkutmaya gerek yok. Sürücü söylenenleri yaparsa üzerini arayın, yasadışı maddelere el koyun ve kelepçeleyip ekip aracına alın, oradan departmana sevk edin ve memur veya çavuş talep edin. Şüpheliyi departmana sevk ettikten sonra çekici ile olay yerine giderek aracını LSPD garajına çekin veya olay yerinde çekici talep ederek aracın çekilmesini isteyin. Sürücü kapıyı açıp inmezse destek isteyin. Gelen destek aracın önünü kapatsın, siz ise arkasını kapatın Araç hareket edemeyince cop ile camı kırma rolü yapın ve kapıyı açın Duran aracın kaçacağından şüphelenirseniz silahla lastiklere sıkmayın. Bunun yerine ekip aracının bagajından tuzak çıkarma rolü yapın ve rolde bu tuzağı aracın önüne yerleştirin /civiat

Durdurmak istediğiniz bir araç olunca sirenlere yüklenmeden bir kaç kez açıp kapama rolü yapın aracın hemen arkasında. Araç sirenlere aldırış etmezse megafon kullanarak aracı uygun bir dille uyarın kenara çekmesi konusunda: "Lütfen aracınızı kenara çekin ve motoru durdurun!" veya "Xxxx plakalı siyah Premier, lütfen aracınızı kenara çekin ve motoru durdurun!" "Sağa çekin," "kenara çek!!!" "durdur şu aracı!!" şeklinde argo konuşmamaya özen gösterin. Unutmayın o megafonu yakında bulunan bir çok oyuncu duyacak. Rolde İngilizce konuştuğumuz için "sağa çekin" demeniz Türk rolüne kaçar biraz.

Kişiyi 3 kez megafonla uyarın. Üçüncü uyarıda "durmazsanız ölümcül güç kullanacağız" gibi bir cümle sarfedebilirsiniz. Megafon kullanırken kişiye yeterince yakın olduğunuzdan emin olun. Araç durursa kovalamaca yaşanmamış gibi davranmak zorundasınız. Sıradan bir rutin kontrolmüş gibi aracınızı şüpheli aracın arka kısmına, biraz daha yola doğruca parkedin. Aracınızı şüpheli aracın arkasına parketmeniz aracın içindeki HD kameranın ön tarafı iyi görmesini ve böylece olası bir olumsuz durumda kanıt olarak saklanması içindir. Bu kameralar ayrıca sesi de kaydeder ve oldukça kalitelidir.

Araç durunca sürücü koltuğuna ekibin sürücüsü gider. Sürücü memur, öndeki sürücüye yaklaşmadan önce aracın etrafını süzer ve kendisine tehdit oluşturabilecek unsurları tespit eder. Bu sırada yandaki memur ise öndeki aracın sağ arka kısmına giderek aracın aynasından ve direkt pencereden içeriyi süzmeye başlar. Böylece içeriden yapılacak ani bir saldırıda hızlı tepki verebilir.

Durdurduğunuz sürücü araçtan inmemeli. Eğer inerse size saldıracakmış gibi bir izlenim uyandırabilir. Bu yüzden eğer araçtan inerse araçta kalmasını tembih edin. Düzgün bir dille sürücüyle muhabbete başlayın. "İyi günler hanımefendi, sizi neden durdurduğumuza dair fikriniz var mı?" Bu soruyu sormanız karşı tarafta baskı oluşturacaktır. Karşı taraftan gelecek cevabı umursamaksızın ehliyet ve ruhsat kontrollerinizi gerçekleştirin. Ehliyetteki isim üzerinden veritabanı taraması yaparak aranıp aranmadığını kontrol edin. (Telsizden bilgi isteyebilirsiniz) Eğer olumsuz bir durum yoksa şahsı uyararak veya ceza keserek gönderebilirsiniz.

Unutmayın, kontrol sırasında şahsın aracını arayabilmeniz için geçerli bir sebebe ihtiyacınız var. Aranma emri, araçta rolde kabul edilen kırıklar, cizikler vs. Eğer geçerli bir sebebiniz yoksa arama yapmak için sürücünün iznine ihtiyacınız var. İzin vermezse üstelemeyin. İzin vermemek yasalarca en doğal hakkıdır. Eğer kişi suçunu kabul ediyorsa üstelemeyin. Çok ciddi bir suç olmadığı sürece uyarı vererek gönderebilirsiniz. Gaddar rol yapmayın.

Başa dönersek, eğer kişi 3. uyarıdan sonra da talebinize yanıt vermiyorsa, sıcak takip başlamış demektir. Agresif (sıcak) kovalamacaya girdiğinizde karşı taraftan size ateş edilmediği sürece şehir içinde ateş açmayın.

Mümkün olduğunca fazla destek isteyin. Telsizi hızlı ve etkili kullanın. telsiz her zaman yandaki memur tarafından kullanılsın Destek talebini yanıtlayan ekipteki sürücünün tek gözü radarda olsun ve radardaki ekip araçlarının gidiş yönüne göre kaçan aracın önünü kesmeye çalışsın. Kovalamaca sırasında yarış yapmıyorsunuz. Sağa sola çarpıp hızınızı kaybederseniz yola dönmek için acele etmeyin. Kamerayı çevirip arkayı kontrol edin. Arkadan gelen başka ekip aracı varsa onun geçmesine müsaade edin ve kovalamacaya en sondan devam edin. Herkes böyle yaparsa bir süre sonra kendinizi yine en önde bulursunuz, merak etmeyin.

Kaçan aracı 5 dakikadan daha uzun süre takip ettikten sonra silahla müdahaleye hazırlanabilirsiniz. Silahı yalnızca önde oturan yolcu olarak giden kişi kullanabilir. Silahla müdahale için telsizden izin istemeyin. Uygun ortam oluştuğunda silahınızı kullanabilirsiniz. Uygun ortamlar: Kaçan araç kanalizasyon yolu gibi insan olmayan bir bölgeye girmiş olabilir. Şehir dışında, otobanlara çıkmış olabilir. Ormanlık, dağlık bir alana girmiş olabilir. Kısaca kaçan araca ateş edeceğiniz zaman etrafta rolsel olarak bile insan bulunmaması gerekiyor. Her zaman tenha bölgeleri tercih edin ateş etmeden önce.

Ateş ederken ise yalnızca pistol veya deagle ile ateş edin. Parmağınıza hakim olun, iyi nişan alın ve 5 saniyede bir yalnızca tekerleklere ateş edin Silahınızı taramalı tüfek gibi kullanmayın. Unutmayın, 5 saniyede bir yalnızca tekerleklere. Eğer kişi yakalandığında tekerlekleri hariç kalan her yerinde hasar varsa bu sizin beceriksizliğiniz demektir. Bu tip kovalamacalar genelde şahsın aracı patladığında biter. Sahsı yakaladığınızda tutuklama prosedürüne uygun olarak kelepçeleyin ve araca alın.

Kaçan bir araç herhangi bir çetenin hood bölgesine girerse hemen içeri girmeyin. Hood’un dışında güvenli bir noktada bekleyin ve destek ekiplere bunu bildirin. Destek ekipler yanınıza geldiğinde bölgedeki en yüksek rütbeli memurları dinleyerek içeri giriş yapın. Dikkat! Hood bölgelerine girerken en az 8 memur, 4 ekip olmasına dikkat edin. Aksi halde çeteler tarafından alt edilebilirsiniz. Başınızda memur şefi veya çavuş yoksa departmandan operasyon yeleği, mp5 gibi özel teçhizatları alarak baskın yapamazsınız. Sadece kaçan bir araç hood’a girerse devriye ekipmanlarınızla taktiksel olarak giriş yapabilirsiniz.

Kaçan kişi bir eve girerse eve giriş için telsizden yetkili biriyle iletişime geçerek mutlaka izin isteyin. Bu kişiler memur III+1 ve üstü olabilir. İzin aldıktan sonra eve giriş yapabilirsiniz. Eğer izin alacak online yetkili yoksa veya farklı bir durumdan ötürü izin veremiyorsa, o halde evin etrafına güvenlik kordonu altına alarak beklemeye başlayın ancak eve giriş yapmayın.


TELSİZ KULLANIMI
Bir telsiz, polis memurunun olmazsa olmazıdır. Telsiz olmadan ne olaylara müdahale edebilirsiniz, ne destek ekip çağırabilirsiniz ne de çete elemanlarının arasında kalınca yardım isteyebilirsiniz.

Telsizin kullanılması için departmanda bazı kurallarımız bulunmaktadır.

1) Telsize her zaman ekip kodunuzla veya rütbeniz ve soyadınızla başlarsınız. Ekip kodunuzla başlamanız için o sırada devriyede, dolayısıyla bir ekipte olmanız gerekmektedir. Diğer türlü ise telsizi bireysel kullanmanız gerekebilir ve bu durumda “Memur Gower;” şeklinde başlangıç yaparsınız. Ekip kodları 2 haneden oluşur. Örnek olarak:. ADAM-22. ADAM kodu, devriye biriminde çiftli devriyeye çıkan memurların devriye kodudur. Sondaki “22” sayısı ise devriyeye çıkılan aracın plakasının son iki hanesidir.


ADAM (A): Çift Devriye (Devriye Birimi)
LINCOLN (L): Tek Devriye (Devriye Birimi)
TOM (T): Çift Devriye (Trafik Birimi)
TOM LINCOLN (TL): Tek Devriye (Trafik Birimi)
HELI (H): Çift Devriye (Hava Birimi)
HELI LINCOLN (HL): Tek Devriye (Hava Birimi)
MARY (M): Motosiklet Devriyesi
DAVID (D): SWAT Devriyesi
WILLIAM (W): Dedektif Devriyesi
EDWARD (E): Yüksek Hızlı Araç Devriyesi
FRANK (F): Yaya Devriye rgb QUEEN (Q): Özel yetkili ve görev tanımlaması olmayan devriye

Örnek vermek gerekirse ekip arkadaşınız ile devriyeye çıktığınızda şu şekilde bir söylemde bulunabilirsiniz;

10-102(rozet numarası) Memur Ün ile Memur Uçar ADAM-22(plaka son iki hane) kodu altında devriye başlangıcı veya 10-03

2) Telsizi olağanüstü bir durum olmadıkça her zaman yolcu koltuğundaki memur kullanır. Sürücü koltuğundaki memurun tek görevi aracı sürmek, sireni aktif/inaktif etmektir. Yolcu koltuğundaki memurun telsizi kullanması çok önemlidir, zira telsiz kullanımına önem veririz.

3) Bir polis departmanında OPERATÖR tüm birimler arasındaki koordinasyonu sağlayan telsiz kullanıcısıdır. OPERATÖR departmanda aktif olan en rütbeli kişidir. OPERATÖR olmak için en az Memur Şefi olmanız gerekmektedir.


GENEL KODLAR GENEL KODLAR-AÇIKLAMA VAKA KODLARI VAKA KODLARI-AÇIKLAMA
10-10 Mesai başlangıcı.(20:00'da başlangıç yapmanız gerekmektedir.) 11-10 Vaka hakkında rapor verin (Belirli bir vakaya yöneliktir)
10-11 Mesai bitişi.(00:00'dan sonra mesai bitirebilirsiniz. Daha erken bitirebilmek için çavuş ve üst rütbelerinden izin almanız gerekmektedir.) 11-11 Sarhoş vakası
10-12 Anlaşıldı 11-29 Aranma kaydı bulunmamakta
10-13 Anlaşılmadı. Lütfen son anonsunuzu tekrar edin. (size yöneltilen anonsu anlamadığınız takdirde kullanmanız gerekmektedir.) 11-41 Ambulans gerekmekte
10-14 Destek ekip gerekiyor.(1 ekip) Kod 1-2-3 (Gelecek ekibin hangi kodla geleceğini destek isteyen ekip belirtmek zorundadır.) 11-44 Adli Tıp gerekmekte, ölü var
10-15 Destek ekip gerekiyor.(2 ekip) Kod 1-2-3 (Gelecek ekibin hangi kodla geleceğini destek isteyen ekip belirtmek zorundadır.) 11-45 İntihar vakası
10-16 Destek ekip gerekiyor.(3 ekip) Kod 1-2-3 (Gelecek ekibin hangi kodla geleceğini destek isteyen ekip belirtmek zorundadır.) 11-46 Ölüm vakası
10-17 Destek talebine yöneliyorum.(Destek isteyen ekip hangi kod durumuyla yönelmek istediyse o kod ile yönelmeniz gerekmekte.) 11-47 Sivil yaralandı
10-20 Devriye başlangıcı. 11-48 Sevk talep ediyoruz
10-21 Devriye bitişi. 11-51 Yaya durduruldu
10-22 Bölgeye gidiyoruz. 11-52 Durum kontrolü
10-29 Araç kovalıyorum destek ihtiyacım yok. 11-53 Güvenlik kontrolü
10-30 Agresif takipteyim, destek istiyorum.(Kovalamaca sırasında destek talebiniz var ise bu kodu kullanmanız gerekmektedir.) 11-54 Yasa dışı eylem
10-41 EMT Desteği gerekiyor.(Emergency Medical Technician). 11-55 Şüpheli kişi
10-42 Hava desteği gerekiyor. 11-56 Çeteleşme vakası
10-43 SWAT Desteği gerekiyor. 11-57 Kavga vakası
10-44 HSU Desteği gerekiyor. 11-58 Trafik kazası
10-45 Bulunan bölgeye Flatbed gerekiyor. 11-59 Görüş alanımızda silahlı şahıs var
10-99 Acil durum, ateş altındayız. (bunu duyan tüm personelin anonsu veren ekibe yönelmesi gerekmektedir.) 11-60 Ruhsatsız silah bulundurma
Son Anons İptal: Telsizde söylediğiniz son anonsu iptal etmenizi sağlar. 11-61 Silahlı soygun vakası
                          Durum Kodları:
11-62 Hatalı park: [Araç Bilgileri]
Kod 0 - Memur Vuruldu 11-70 Şu [Bölge]ye çekici talep ediyoruz
Kod 1 - Çakar ve sirenleri açmadan rutin şekilde. 11-75 Agresif takipteyiz, araç desteği gerekiyor
Kod 2 - Çakarlar açık sirenler ise sadece kavşaklarda açılır. 11-76 Agresif takipteyiz, yüksek hızlı araç desteği gerekiyor HSU
Kod 3 - Çakar ve sirenleri açarak acil şekilde olay yerine. 11-71f Yaya takipteyim, destek ekip gerekiyor
Kod 4 - Gelen ihbar bölgesine gittiğinizde bölgede kimseye rastlamadıysanız bu kod ile bildirebilirsiniz. 11-72 Hava destek birimi desteği gerekiyor
Kod 6 - Araç dışındayız. (Durum incelemesi için araçtan indiğiniz zaman kullanılır. Çakarlarınızı açık bırakmanız gerekmektedir.) 11-73 Ağır silahlı saldırgan, SWAT desteği gerekiyor
Kod 7 - Kişisel ihtiyaçlar için araç dışındayız. (Çakarlar kapalı olmak zorunda, kod 7 bitişini vermenize gerek yoktur.) 11-99 Destek ekip talep ediyoruz, acil durum
Kod 99 - Acil durum, hattaki ve mesai dışındaki memurların mesaiye dönüp departmanda operasyonlara hazır şekilde beklemesi gerekmektedir. -


Departman birimleri ve tanıtımları
Departman içerisinde 6 ayrı birim bulunmaktadır: Devriye birimi, trafik birimi, dedektif büro, metropolitan (SWAT) birimi, ASU (Hava Destek) birimi ve eğitim birimi.

Eğitim birimiyle sizlerin bir alakası olmayacak. Diğer birimler hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse;

Devriye birimi: Departmana giriş yapmış tüm memurlar ilk olarak devriye biriminde başlarlar. Zaman geçtikçe diğer birimlere geçiş yapmaya hak kazanırlar.

Trafik birimi: Çekici, motosiklet ve yüksek hız araçları başta olmak üzere departmanın özel araçlarını kullanabilen birimdir. Asıl görevleri kovalamacalara müdahale etmek, trafik kontrolleri yaparak cezalar kesmek ve departman konvoylarında yol güvenliğini sağlamaktır.

Dedektif büro: Soruşturmalar, sorgular, cinayetler, çeteler gibi konularla ilgilenen birimdir. Diğer personelden ayrı olarak sivil giyinirler ancak dedektif olduklarını işaret eden rozetleri bulunur. Tüm dedektiflerin apoletleri bulunur ancak sadece özel günlerde veya özel izinleri olduklarında bu apoletlerini üniformalarıyla birlikte takarlar. Dedektif büronun araçları en alt garajda bulunur ve hiç bir mazeretle diğer personeller tarafından kullanılamazlar. Dedektifler olay mahallinde devriye memurlarına görev verebilirler. Bu gibi durumlarda söylenilenin yapılması önemlidir.

Metropolitan birimi: Metropolitan biriminde 4 ayrı takım bulunur. Biz SAMP ortamında yalnızca SWAT takımını işleme sokuyoruz. SWAT dünyanın en gelişmiş ve en eğitimli polis birimlerinden biridir ve yüksek riskli operasyonlarda rol alır. Rehine, bomba, banka soygunu gibi vakalara SWAT müdahale eder.

ASU (Hava destek birimi): Helikopter kullanan birimdir. Gün içerisinde helikopter ile şehir semalarında devriye atarak şüpheli durumları rapor ederler ve devriye ekiplerini bölgeye çağırırlar. Aynı zamanda kovalamalacarda, baskınlarda havadan destek vererek kaçan şüphelileri takip eder ve rapor verirler. Hava destek biriminin en önemli özelliği telsizi çok etkili kullanması gerektiğidir. Telsiz kullanma konusunda zayıf olan memurların bu birime girmesi söz konusu dahi değildir.

Tüm birimlerin katılım şartları aşağı yukarı aynıdır. Yalnızca departman içinde üst düzey performans gösteren memurlar birimlerin sınavlarına girmeye hak kazanırlar. Gerektiği noktada memurlara hangi birimi istedikleri de sorulur. Dolayısıyla çok iyi performans göstermeyen memurların birim sınavlarına girmeye bile hakları bulunmaz.

LUXV ROLEPLAY 2021
Voelas
ROLEPLAY 2021

Hayallerini gerçekleştirme vakti geldi. LUXV'nin sınırsız olanakları ile en iyi rol yapma deneyimini yaşa!

hemen başvur
Sosyal medya

Güncellemelerden haberdar olmak için
takip et.